Partner Rankingu

UWM Studia w dobrym klimacie!

Partner Rankingu

Nowoczesne laboratoria, sale wykładowe, silna kadra i przepiękny kampus to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Największa uczelnia na Warmii i Mazurach łączy wysoki poziom kształcenia z komfortem nauki i studenckiego życia. Wizytówką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest Kortowo – jedno z najpiękniejszych miasteczek akademickich w Europie. Kampus położony jest na 230 ha, wśród zieleni i jezior. Najstarsza część Kortowa pochodzi z końca XIX wieku i została objęta nadzorem konserwatorskim.

W pieczołowicie odnowionych budynkach mieszczą się sale wykładowe i nowoczesne laboratoria.

Najpiękniejszy kampus w Polsce

W nowej części kortowskiego kampusu znajduje się m. in.: Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauk Humanistycznych, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe – miejsce koncertów i wystaw, a także spotkań naukowców i biznesmenów oraz nowoczesne Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej z unikatową hodowlą roślin energetycznych  na dachu budynku.

W kampusie znajduje się wszystko czego studenci mogliby potrzebować do nauki, rozwijania zainteresowań oraz wypoczynku. Warunki życia w Kortowie docenił miesięcznik „National Geographic Traveler” w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. UWM to „Uczelnia Przyjazna Studentom”. Ten zaszczytny tytuł przyznał mu Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. UWM to również „Uczelnia Przyjazna Rodzicom”. Tak uznało Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU z Krakowa po zapoznaniu się z warunkami i udogodnieniami oferowanymi młodym rodzicom, studentom i doktorantom.

Silny ośrodek naukowo-badawczy

Naukowcy UWM realizują ok. 200 projektów – krajowych i międzynarodowych. Co roku uczeni zgłaszają kilkadziesiąt wynalazków i wzorów użytkowych do Urzędu Patentowego RP, co jest ewenementem wśród klasycznych polskich uniwersytetów. Budżet przeznaczony na badania naukowe UWM w roku 2017 wyniósł ponad 52 mln zł.

W 2012 r. UWM otrzymał wyróżnienie prestiżowego magazynu „Forbes”. Uczelnia otrzymała tzw. Diament – za najprężniej rozwijającą się jednostkę w regionie. Uniwersytet otrzymał także tytuł Lidera wdrażania regionalnych strategii innowacji przyznany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów olsztyńskich naukowców. Warto jednak wspomnieć o medycynie, rozwijającej się w dynamicznym tempie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zespół chirurgów przeprowadził eksperymentalne operacje wszczepienia stymulatora chorym w śpiączce. Były to pierwsze takie operacje w Europie. W klinice „Budzik dla dorosłych”, funkcjonującej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie od grudnia 2016 r. wybudziło się już 11 pacjentów. Naukowcy z UWM rozpoczęli również terapię komórkami macierzystymi pacjentów z zaawansowaną postacią stwardnienia rozsianego SM. Ma ona spowolnić przebieg choroby i poprawić jakość życia pacjentów.

Absolwenci kierunku lekarskiego UWM na Lekarskim Egzaminie Końcowym zajmują wysokie pozycje wśród studentów zdających po raz pierwszy. Kolejnym przykładem światowego poziomu nauczania jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Jako jedyny w kraju może poszczycić się akredytacją europejską.

– UWM stawia na kształcenie praktyczne, ściśle powiązane z potrzebami regionalnej gospodarki. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski posiada bardzo bogatą ofertę kształcenia. W roku akademickim 2018/19 studenci mogli wybierać spośród 75 atrakcyjnych kierunków ze wszystkich obszarów nauk: od przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, poprzez techniczne i ścisłe po medycynę, sztukę i teologię – mówi prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.  Jedną z form współpracy z biznesem jest kształcenie dualne – studia kierowane do najlepszych studentów. W tym modelu studenci kształcą się na uczelni oraz bezpośrednio w firmie, z dużym udziałem płatnych praktyk zawodowych. 

Partnerami Uniwersytetu w tym systemie nauki są firmy wiodące w swoich dziedzinach. Należą do nich m.in. Michelin, Tetra Pack-Obram, Zakład Handlowo-Usługowy Zygmunt Żarna oraz ZUS. W ofercie kształcenia UWM znajdują się również studia w językach obcych, m.in. na kierunkach: weterynaria, geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, politologia, ochrona środowiska, rybactwo i kierunku lekarskim.

Współpraca z otoczeniem gospodarczym

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski współpracuje ściśle z największymi firmami z Warmii i Mazur. Pomaga mu w tym Konwent Uniwersytetu, organ opiniodawczo-doradczy, skupiający przedstawicieli władz regionu oraz największych przedsiębiorstw. Zaleca zmiany w ofercie kształcenia studentów i doskonalenia zawodowego absolwentów zgodnie z ideą kształcenia się przez całe życie.

Przedsiębiorstwa z regionu chętnie przyjmują studentów UWM na staże i praktyki zawodowe. W firmach studenci mają szansę zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz przygotować się do przyszłej pracy w zawodzie.

UWM uruchomił Akademię Biznesu – pierwszą w Polsce międzywydziałową szkołę skierowaną do studentów i doktorantów. Akademia uczy przedsiębiorczości, zakładania start-upów, zarządzania zespołami pracowniczymi i umiejętności komercyjnego wykorzystania uzyskanej wiedzy. Akademia jest wzorowana na wiodących placówkach skandynawskich, najlepiej łączących naukę ze środowiskiem biznesowym.

Prężny ośrodek kulturalny

Na uczelni funkcjonuje Akademickie Centrum Kultury zrzeszające kilkanaście klubów i agend. Studenci rozwijają tu swoje pasje i zawiązują przyjaźnie na całe życie. Kluby zrzeszają m.in. amatorów fantastyki, nurkowania, fotografii, łucznictwa, żeglarstwa, tańca, pieszych wędrówek, aktorstwa, lotnictwa, motocykli, sportów ekstremalnych i wielu, wielu innych.

Miłośnicy sportów mogą aktywnie spędzać czas na pływalni, kortach tenisowych, boiskach do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, siłowni oraz na plaży kortowskiej korzystając z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Chwilą wytchnienia od nauki jest – „Kortowiada”. Olsztyńskie juwenalia to największa tego typu impreza w Polsce. Corocznie odwiedza ją ponad 100 tys. osób. „Kortowiada” została uznana za najlepsze juwenalia w Polsce wg internautów portalu eurostudent. pl oraz w konkursie ProJuvenes organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim to nauka oraz fascynująca przygoda życia.

http://www.uwm.edu.pl/

Fundatorzy nagród